„Guzik z Pętelką” LOGOPEDA
Konsultacje Online

POWRÓT DO LISTY WYBRANYCH PUBLIKACJI

mgr Hanna Cyran, logopeda kliniczny


SKÓRA MALUSZKA

Właściwa pielęgnacja skóry dziecka, pozwala na jego spokojny rozwój. W skórze bowiem drzemie wielki potencjał - zmysł dotyku, który przez pierwsze tygodnie jest najważniejszym zmysłem dla malucha. Dotyk - rozbudzany każdego dnia, pozwala dziecku bezpiecznie poznawać świat, który je otacza. Jak właściwie pielęgnować skórę dziecka i jakie są najczęstsze skórne problemy wieku niemowlęcego?

CANDIDA ALBICANS - PLEŚNIAWKI I PIELUSZKOWE ZAPALENIE SKÓRY


Dość częste, szczególnie u noworodków, jest zakażenie wywołane drożdżakami typu Candida albicans. Może ono przebiegać w dwóch postaciach: pleśniawek albo pieluszkowego zakażenia skóry. Jeśli zauważysz u swojego dziecka biały nalot na języku lub błonie śluzowej jamy ustnej (zwykle wewnętrzna strona policzków), może to oznaczać pleśniawki. Wyglądem przypominają one twarożek i mocno przylegają do podłoża. Drożdżaki przenoszą się poprzez kontakt dziecka z zakażoną osobą, ale najczęstszą przyczyną zakażenia jest niedokładne mycie i odkażanie używanych przez dziecko butelek, smoczków czy też zabawek, szczególnie tych, które maluszek wkłada do buzi (grzechotki, gryzaki). Warto też zauważyć, że pleśniawki częściej występują u dzieci karmionych sztucznie.

Lekiem z wyboru w leczeniu pleśniawek jest nystatyna, stosowana po posiłku. Lek podaje się około tygodnia. Zarówno w leczeniu jak i w profilaktyce pleśniawek, pomocne jest również przemywanie jamy ustnej dziecka 25% roztworem boraksu w glicerolu. Przed oczyszczeniem buzi dziecka z pleśniawek, w pierwszej kolejności, należy dokładnie wymyć ręce a następnie nawinąć na palec sterylny gazik. Gazik moczymy w wybranym leku i zdecydowanym, wycierającym ruchem myjemy jamę ustną dziecka przemywając w ten sposób policzki i język. Należy jednak uważać aby nie przeciąć delikatnej skóry dziecka ostrymi nitkami gazika. Ruch ma być zdecydowany ale też delikatny. W ten sposób oczyszczamy jamę ustną dziecka po karmieniu, a w ramach profilaktyki przy okazji codziennej kąpieli. Drogi rodzicu, pleśniawki bolą. Ból szczególnie nasila się przy ssaniu. Dlatego też wskazane jest by okresowo, karmić niemowlę łyżeczką aby zmniejszyć dolegliwości.


Nieco poważniejsze od pleśniawek jest pieluszkowe zapalenie skóry. Objawia się ono jako błyszczące, zaczerwienione i obrzmiałe zmiany skóry dziecka w okolicach pieluszkowania (głównie krocze, pośladki, dolna cześć brzucha). Nieleczone pogłębia się. Może dojść wtedy do powstania pęcherzyków i nadżerek, co sprzyja zakażeniom bakteryjnym. Warto zatem reagować jak najwcześniej. Dziecko z pieluszkowym zapaleniem skóry, jest zwykle płaczliwie i niespokojnie - ponieważ zmiany te są bardzo bolesne.

Najczęstszą przyczyną pieluszkowego zapalenia skóry jest niewłaściwa higiena dziecka, to znaczy:
- rzadko zmieniane pieluszki - zapalenie rozwija się na obszarach skóry zanieczyszczonych pieluszką
- przegrzewanie dziecka - im cieplej, tym szybciej namnażają się patogeny
- mycie dziecka preparatami nieprzystosowanymi do pielęgnacji skóry maluszka - preparaty te często wysuszają skórę

Pieluszkowemu zapaleniu skóry sprzyjają też okresy kiedy dziecko jest osłabione i ma mniejszą odporność: choroba, ząbkowanie, stan po szczepieniu, antybiotykoterapia.


W leczeniu pieluszkowego zapalenia skory, podobnie jak w przypadku pleśniawek stosuje się nystatynę. Poza podaniem leku ważna jest właściwa pielęgnacja dziecka. Po pierwsze należy zadbać o to aby kąpać dziecko łagodnymi środkami w przegotowanej wodzie. Do kąpieli noworodka potrzebne są nam też waciki oraz sól fizjologiczna. Noworodkom przed kąpielą przemywamy oczy roztworem soli fizjologicznej. Następnie myjemy twarz dziecka wacikiem zamoczonym w cieplej przegotowanej wodzie. Dopiero potem przystępujemy do kąpieli. Myjąc okolice krocza, podczas kąpieli, czy też podczas wymiany pieluszki, zawsze myjemy dziecko w kierunku odbytu, nigdy odwrotnie! Pomocne w profilaktyce pieluszkowego zapalenia skóry, są też kremy ochronne (np. Sudokrem).


ODPARZENIA

Niewłaściwa higiena ciała dziecka, może być też przyczyną odparzeń. Powstają one w miejscach gdzie powierzchnie ciała są narażone na ocieranie się o siebie: w pachwinach, pod pachami, w szparze pośladkowej, między palcami. Objawami oparzeń są zaczerwienienie i obrzęk, a niekiedy w cięższych postaciach - przerwanie ciągłości naskórka, które ma postać malutkich, wilgotnych i bolesnych ranek. Najpewniej będziemy zapobiegać oparzeniom, stosując w miejscach na nich narażonych, krem, czy też puder. Należy jednak wszystkiego używać rozsądnie - to znaczy nie za dużo, na osuszone ciało dziecka. Nie chcemy przecież, żeby posypany ma mokre ciałko puder, zbił się grudki i podrażniał maluszka.


POTÓWKI

Latem z kolei dzieci często borykają się z potówkami. Potówki powstają w skutek przegrzania niemowląt, kiedy skóra dziecka więcej się poci, a parowanie potu jest utrudnione przez byt ciepły ubiór. Potówki mogą przyjąć trzy postacie:
- potówka zwykła - to nagły wysiew pęcherzyków wypełnionych potem, podobnych do kropel rosy
- potówka czerwona - to drobne zapalne grudki pęcherzykiem na szczycie
- potówka biała - to zajęte przez ropę pęcherzyki potówki czerwonej

Potówka zwykła ustępuje bez leczenia, przy zastosowaniu właściwej pielęgnacji skóry dziecka, ze szczególnym zwróceniem uwagi na nieprzegrzewanie dziecka i częste wietrzenie skóry. Potówka czerwona i biała leczone są miejscowo pudrami płynnymi oraz aerozolami z kortykosteroidami i antybiotykami. Przy wszystkich postaciach, pomocna jest tez kąpiel dziecka w naparze z rumianku.

Właściwa pielęgnacja skóry dziecka, to również właściwe ubranko. Aby zapobiegać wyżej wymienionym dolegliwościom, bezwzględnie należy unikać tkanin syntetycznych. Zamiast tego zdecydować się na zwykłe, lekkie, bawełniane a zatem - oddychające ubranka. W tym przypadku, najprostsze rozwiązania, są najbardziej korzystne dla zdrowia naszego maluszka.


Artykuł można też przeczytać na stronie:
MAYBEBABY.PL

Wszystkie teksty oraz zdjęcia zamieszczone na stronie są moją własnością. Ich kopiowanie i publikowanie na stronach internetowych
bez mojej zgody, jest naruszeniem praw autorskich (ustawa z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).