„Guzik z Pętelką” LOGOPEDA
Konsultacje Online

POWRÓT DO LISTY WYBRANYCH PUBLIKACJI

mgr Hanna Cyran, logopeda kliniczny


DO LOGOPEDY... KIEDY?!!!


Kiedy zabrać dziecko do logopedy? Jaki wiek jest najlepszy na konsultację logopedyczną?

Wiele osób myśli w taki sposób: „W książkach jest napisane, że rozwój mowy dziecka trwa do 7 roku życia, więc zanim dziecko skończy 7 lat, nie ma się czym martwić. Przecież mowa się rozwija. Poczekamy z tym logopedą... Dziecko ma jeszcze czas.” Opinia taka jest powszechna. Niestety nie zawsze można czekać, a 6 czy 7 lat na pierwszą wizytę u logopedy to zdecydowanie za późno! Po pierwsze, jeśli dziecko ma problem logopedyczny, którego nie zdecydujemy się leczyć od razu, a który tego wymaga, to zły nawyk utrwala się! Im dłużej zatem będziemy przekładać wizytę u logopedy, tym trudniej będzie ten problem usunąć. Po drugie 6-cio latek zaczyna naukę czytania i pisania, ale aby pisać i czytać trzeba najpierw umieć dobrze słyszeć i mówić... Zatem, kiedy do logopedy? Poniżej przedstawiam Państwu najczęstsze wskazania do konsultacji logopedycznej.

   •   DZIECKO DO 1 ROKU ŻYCIA
Z NIEMOWLAKIEM DO LOGOPEDY? TAK!!!
Udaj się do logopedy jeśli twoje dziecko ma problemy ze ssaniem, jeśli krztusi się podczas karmienia, oddycha przez usta. Jeśli nie odwraca głowy w kierunku, głosu, nie reaguje na mowę, nie gaworzy. Jeśli masz wrażenie, że nic je nie zaciekawia, jeśli nie nawiązuje z tobą kontaktu. Jeśli niepokoi cię cokolwiek związanego z jego rozwojem psychomotorycznym.

Przy tak maleńkim dziecku najlepiej pomoże ci neurologopeda, który specjalizuje się we wczesnej interwencji. Zwykle też, jesteś w kontakcie z pediatrą, który czuwa nad zdrowiem twojego dziecka i powinien służyć ci radą, a jeśli zajdzie taka konieczność, zwrócić twoją uwagę na potrzebę dodatkowej konsultacji dziecka z laryngologiem, neurologiem dziecięcym czy neurologopedą.

   •   DZIECKO ROCZNE
Jeśli twoje roczne dziecko nie kojarzy pierwszych słów, nie wykonuje prostych poleceń np. „Zrób pa-pa.” ; nie mówi pierwszych słów ze zrozumieniem - idź do specjalisty od rozwoju mowy.

   •   DWULATEK
Jeśli dwulatek nie nazywa przedmiotów gdy jest o nie pytane, nie używa prostych zdań, nie wykonuje prostych poleceń np. „Daj tacie misia.” - idź do specjalisty od rozwoju mowy.

   •   TRZYLATEK
Jeśli trzylatek podczas mówienia wsuwa język między zęby, „zacina się”, powtarza wyrazy lub sylaby, nie mówi lub mówi bardzo mało, mówi przez nos. Jeśli dziecko pod koniec 3 roku życia nie wymawia, którejkolwiek z samogłosek: a, o, e, u, i, y - idź do logopedy!

   •   CZTEROLATEK
Jeśli czterolatek nawykowo mówi przez nos. Zamiast s, z, c mówi ś, ź, ć. Jeśli zamiast k, g mówi t, d. Jeśli zamienia głoski dźwięczne na bezdźwięczne np.
zamiast woda mówi fota
zamiast głowa mówi kłowa
zamiast buda mówi puta -
idź do logopedy!

   •   PIĘCIOLATEK
Jeśli pięciolatek nie mówi zdaniami rozwiniętymi, nie wymawia sz, ż, cz, dż; nie zadaje pytań lub mówi niezrozumiale - idź do logopedy!

   •   SZEŚCIOLATEK
Jeśli sześciolatek nie mówi głoski r lub wymawia ją „dziwnie”, nie potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące np. wysłuchanej bajki, popełnia dużo błędów gramatycznych - idź do logopedy...

Idź do logopedy zawsze gdy:
- wydaje ci się, że twoje dziecko cię nie rozumie lub nie słyszy
- niepokoi cię budowa narządów mowy dziecka
- dziecko dziwnie oddycha - np. oddycha tylko przez buzię
- dziecko ma problemy z przyjmowaniem pokarmów. Problemy te, w zależności od wieku dziecka mogą manifestować się jako trudności ze ssaniem, połykaniem, jedzeniem łyżeczką, piciem z kubeczka, gryzieniem, żuciem.

Skąd wziąć logopedę?
Logopeda powinien być zatrudniony w każdej szkole i przedszkolu. Jeśli w placówce, do której uczęszcza twoje dziecko jest logopeda - to jest on tam dla ciebie i dla twojego dziecka. Powinien zatem służyć wam radą. Jeśli w rozwoju mowy twojego dziecka coś cię niepokoi, zapytaj o zdanie logopedę z przedszkola czy szkoły. Jeśli decydujesz się na leczenie u logopedy w placówce NFZ, poproś o skierowanie lekarza pediatrę.
Logopedzi prowadzą też praktyki prywatne.

Logopeda + ortodonta = sukces
Jeśli twoje dziecko jest w wieku 3-4 lat, koniecznie udaj się z nim na konsultację ortodontyczną! Jest to najlepszy czas na pierwszą wizytę dziecka u ortodonty, ponieważ w tym wieku dziecko ma już wszystkie zęby mleczne, dzięki czemu lekarz ortodonta będzie mógł ocenić czy dziecko nie ma wady zgryzu, która mogłaby wpływać na wymowę.

I NA KONIEC...
Jeśli twoje dziecko będzie uczęszczać na zajęcia logopedyczne pamiętaj o jednym:
TO ĆWICZENIE CZYNI MISTRZA! „Samo” nic się nie zrobi. Trzeba ćwiczyć. Systematycznie, dokładnie, codziennie.


Literatura:
Demel G.: Minimum logopedyczne nauczyciela przedszkola, WSiP, Warszawa 1978r.
Kaczmarek L.: Kształtowanie się mowy dziecka, TPN, Poznań 1953r. oraz Nasze dziecko uczy się mowy, Lublin 1966r.
Minczakiewicz E.M.: Mowa- rozwój- zaburzenia- terapia, WSP Kraków 1997r.
M.Rządzka, Z noworodkiem do logopedy


Artykuł można też przeczytać na stronie:
MAYBEBABY.PL

Wszystkie teksty oraz zdjęcia zamieszczone na stronie są moją własnością. Ich kopiowanie i publikowanie na stronach internetowych
bez mojej zgody, jest naruszeniem praw autorskich (ustawa z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).